" Edebiyat Dünyaya Tutulmuş Bir Aynadır " Sözünden Ne Anlıyorsunuz ?

" Edebiyat Dünyaya Tutulmuş Bir Aynadır " Sözünden Ne Anlıyorsunuz ?

Edebiyat , duygu ve düşüncelerin kişisel bir üslup kullanılarak yazılı veya sözlü olarak anlatılmasıdır diye tanımlayabiliriz . Edebiyat insanların iç dünyalarını hayata bakışlarını yansıtır . Edebiyatta günlük hayatın koşuşturmalarından , iç dünyasına kapanmış bir insanın yalnızlığına kadar hayata dair ne varsa bulabiliriz .

" Edebiyat dünyaya tutulmuş bir aynadır " sözü edebiyatın bize hayatın her yönünü gösterdiğini ifade etmektedir . Şiirlerde , romanlarda , hikayelerde aşk , ayrılık , mutluluk , yalnızlık , ölüm ve hayata dair ne varsa her şeyi bulabiliriz . Çalıkuşu'nda bir köy öğretmeninin hayatını , " Merdivenler " şiirinde bir insanın yalnızlığını görüyoruz . Her edebi eser hayatın başka bir penceresini bizlere açıyor .

Edebiyat insan demektir . İnsanın ne kadar duygusu var , hayatının içinde neler varsa hepsi edebiyatın içerisindedir . Bazen okuduğumuz bir romanda kahramanı kendimize yakın bulmamızın ya da aynı beni anlatıyor dememizin sebebi belki de budur . 

Edebiyat İle Bilim Arasındaki İlişki
Edebiyat İle Dil Arasındaki İlişki
" Edebiyat Dünyaya Tutulmuş Bir Aynadır " Sözünden Ne Anlıyorsunuz ? " Edebiyat Dünyaya Tutulmuş Bir Aynadır " Sözünden Ne Anlıyorsunuz ? Reviewed by Hakkında Bilgi on 19:28:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.