Şehirdeki Komşuluk Ve Köydeki Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

Şehirdeki Komşuluk Ve  Köydeki Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

Komşuluk , insanların evlerinin birbirine yakın olası ya da alt kat ve üst kat olması , ya da evinin karşısında olması şeklinde olabilir .  Gün geçtikçe , insanların da şehirlere göç etmesi ve orada yaşamaya başlaması ile komşuluk ilişkileri de değişti .

Köydeki komşuluk şu şekildedir : İnsanlar birbirini iyi şekilde tanır ve birbirine güvenirler . Yeri geldiğinde evinin anahtarını bırakırlar , yeri geldiğinde çocuklarını birbirine bırakırlar.  Büyük işleri olduğu zaman birbirine yardıma gelirler , beraberce yemek yerler , gezerler , pikniğe giderler . Ben değil biz düşüncesi ile hareket ederler ve birbirinin sorumluluklarında yardımlarını esirgemezler birbirlerine . Genelde tarım ve hayvancılık olduğu işin bu işlerde de birbirine yardım ederler . Arada samimiyet vardır , doğal davranışlar gösterilir , yapmacık hareketlerde bulunulmaz , yalan söylenmez.

Şehirdeki komşuluklarda ise kişiler birbirini yeterince tanımadığı için güven ortamı oluşmaz . İnsanlar biraz daha bencildir köydekilere nazaran . Genelde ben düşüncesi ile hareket edilir . Kimse kimseye çok fazla gelip gitmez çünkü arada mesafe vardır ve samimiyet fazla yoktur . En büyük sorun güvendir . Çünkü günümüzde en yakın komşum dediğin bile senin canını yakacak işler yapıyor , bundan dolayı şehirde insanlar en yakın komşusuna bile güvenemiyor . Özellikle de komşuluk ile çıkan haberlerde  insanlar birbirinden daha da uzaklaşıyor ve kimseye güvenemiyor ve herkes daha çok ailesi ile vakit geçiriyor . Yani eski ki komşuluklar kalmadı çünkü devir değişti . Kimden ne geleceğini bilemiyoruz artık . Bunun için dikkatli olmak gerekir , anne ve babadan habersiz kesinlikle değil komşuya gitmek dışarı bile çıkılmamalıdır .


UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Şehirdeki Komşuluk Ve Köydeki Komşuluk İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top