Kızılay Haftası İle İlgili Kompozisyon Örneği

     Her yıl 29 Ekim ve 4 Kasım Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanmaktadır . Dünyada savaşlar ve felaketlerde insanlar arasında hiçbir dil , din , ırk ayrımı yapmaksızın herkese yardım edecek bir kuruluş fikri Avrupalı Devlet adamları tarafından kabul edildi ve 1859 yılında bir dernek kuruldu . Bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı . Ülkemizde ise 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu ve bu derneğin adı daha sonra Hilal – i Ahmer adını aldı . Cumhuriyetin ilanından sonra ise bu derneğin adı Türkçeleştirilerek Kızılay adını aldı .

     Kızılay sel , deprem , heyelan , salgın hastalık , yangın vb. Durumlarda insanların yardımlarına koşar . Yiyecek sıkıntısı , barınma sorunu yaşayan afetzedelerin imdadına yetişir . Yalnızca giyecek ya da içecek yardımı değil aynı zamanda geçici hastaneler kurarak sağlık ile ilgili ihtiyaçların karşılanmasını da sağlar .

    Kızılay evrensel bir yardım anlayışı ve insan sevgisi ile yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da her türlü savaş , deprem  vb. Felaketlerde hiçbir ayrım gözetmeksizin insanlara yardım eder . Kızılay bu yardımları götürürken gerekli maddi desteği üyelerinin yardımı , gönüllü bağışlar ve satılan kızılay pulları ile sağlar .

     Ülkemizin yüz akı olan Kızılay Türk milletinin sevgisi ve desteği ile Türk milletinin yardımseverliğini ve Türk insanının şefkatini hem yurt içinde hem yurt dışında göstermektedir . Hepimiz böylesi bir kuruluşa yardımcı olarak varlığını güçlenerek devam ettirmesine katkıda bulunmalıyız .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Kızılay Haftası İle İlgili Kompozisyon Örneği"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top