Kral Midas Kimdir ? Midas'ın Kulakları Efsanesi Nedir ?

Kral Midas Kimdir? Midas’ın Kulakları Efsanesi Nedir?

Gordion şehrinde yaşayan efsanevi Frigya kralıdır Midas . Hayatı , krallığa yükselişi ve ölümü ile ve efsaneleri ile tarihe adını yazdırmış efsanevi bir kişiliktir o .

Krallığı M.Ö. 738 - M.Ö. 696 yılları arasında Gordion şehrinde sürmüştür . Onun ile ilgili en çok bilinen " Midas'ın Kulakları " efsanesidir . Yaptığı çalışmalar ve araştırmalar neticesinde Frigya halkı özel  bir yer edinmiştir fakat o hayattan nefret etme derecesine gelmiştir , halkı kendisini çok sevmesine rağmen o halkı için aynı duyguları besleyememiştir . Kral Midas denince akla gelen bu efsane nedir ?

Midas'ın Kulakları Efsanesi

Kır tanrısı Pan ile Yunan tanrısı Apollon arasında yapılacak olan bir müzik yarışması için Midas hakem olarak istenmiş ve bu istek kabul edilmiştir . Yarışma neticesinde Midas oyunu Pan'dan yana kullanmış ancak diğer hakem oyunu Apollon ' dan yana kullanmıştır . Midas ' ın müzikten anlamadığı düşünerek sinirlenen Apollon müzikten anlamayan birine ancak eşek kulağının yakışacağını düşünmüş ve Midas'ın kulaklarını eşek kulaklarına dönüştürmüştür . Midas bunu halkından saklamaya çalışır kimseye söylemez ancak berbere gittiği bir gün berber Midas'ın kulaklarını fark eder . Berber kimseye söylemez bu durumu ancak bir süre sonra bu sırrı artık içinde tutamaz olur ve bir kuyunun başına giderek gücü yettiğince haykırır …

Efsane bu ya kuyunun sularına karışan sır , buradan sulara , sulardan sazlara ve derken sonunda halka kadar ulaşır . Halk Midas ile dalga geçer ve gölge oyunları gibi oyunlarla onu taklit edip eğlenirler . Midas daha fazla dayanamayıp kulaklarını kestirir ancak kulakları bir sarmaşık gibi daha da uzar ve daha kötü bir görüntü alır .             Midas tanrıya yalvarır , tanrı Midas'ı affeder ama sessizce de canını alır ve mezara gömer .

Altın Midas

Tanrı Dionisos ve yol arkadaşı Satiros bir gün Frigya ülkesinde gezerken Midas'ın gül bahçelerinde uykuya dalar ve Midas onu bulur . Dionisos'u on gün boyunca misafir eder ve Dionisos bu misafirperverlikten etkilenerek Midas'a dileğini yerine getireceğini söyler . Midas dokunduğu her şeyin altın olmasını ister , bu isteğinden başlarda mutlu olur ama yemek , içmek çin neye elini atsa altına dönüşür . Midas Dionisos'tan yardım ister , Dionisos Midas'a Paktolos ırmağında yıkanmasını söyler . Midas ırmakta yıkanır ve tekrar eski haline döner  .

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Kral Midas Kimdir ? Midas'ın Kulakları Efsanesi Nedir ?"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top