KPSS P3 Puanı ve Puan Türü İle Tercih Edilebilecek Kadrolar Nelerdir ?

KPSS P3 Puanı ve Puan Türü İle Tercih Edilebilecek Kadrolar Nelerdir ?

B grubu tercihlerini yaparken dikkat edilmesi gereken puan türü KPPS P3 puan türüdür . Genel Yetenek , Genel Kültür sorularının çözümü ile P3 puan türünün hesaplanması ortaya çıkar . Yalnızca genel yetenek genel kültür sorularının çözümü ile hesaplandığı için diğer puan türlerine göre daha fazla puan getirir .

KPSS P10 puanı öğretmen atamalarında , KPSS P3 puan türü ise memur atamalarında kullanılır . P3 puan türü hemşire , teknisyen , tekniker , memur , polis , mühendis vb. alımlarında kullanılır . POMEM YANİ Polis Mesleki Eğitim alımlarında KPSS P3 puanı , fiziki yeterlilik sınavı puanı ve mülakat puanları bir arada değerlendirilir .

KPSS B PUAN TÜRÜ İLE ATANILABİLECEK KURUMLAR 2 ŞEKİLDE AYRILABİLİR

1. KPSS B P3 Puan Türü : P3 puan türü ile her hangi bir lisans bölümünden mezun olmanın yeterli olduğu 4001 kodlu kadrolar için başvuru yapılabilmektedir .  P3 puan türü ile özel bir şart aranmayan ( ehliyet  vb. ) 4001 kodlu tüm kadrolara başvuru yapılabilir . P3 puan türünü kullanarak tercih edilebilecek bazı kurum ve kadrolardan bazıları şunlardır :

- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
- Maliye Bakanlığı
- T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü
- Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
- Orman Genel Müdürlüğü
- Makina Kimya Endüstrisi
- Polilislik (POMEM) 
- Gümrük Müsteşarlığı
- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
- Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
- Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
- Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
- Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
- Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
-  Adalet Bakanlığı Adliyeler (Katiplik, Mübaşir, İnfaz koruma…)

2. KPSS B Bölüm Puanınız : Bu puan türü ile başvurulacak kadroların kodu öğrenilerek tercih yapılabilir . Bu puan türü ile yapılan tercihler P3 puan türüne göre biraz daha avantajlıdır . Çünkü bu adaylar yalnızca kendi alanlarındaki rakipler ile yarıştığı için biraz daha avantajlı olurlar .

KPSS B Puanı İle Atanılabilecek Kurumlar :

Avukatlık , hemşirelik , mühendis , veteriner , ebe , imam , mimar , memur , loborant , eczacı vb.

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "KPSS P3 Puanı ve Puan Türü İle Tercih Edilebilecek Kadrolar Nelerdir ?"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top