Korkunun Kaynağı Bilgisizliktir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Korkunun Kaynağı Bilgisizliktir İle İlgili Kompozisyon

Bilginin, bilme isteğinin en büyük engeli korkudur .  Bilgisizlik cehaleti doğurur ve insanlar yeni şeyler öğrenmekten  çekinirler . Bilgisiz kimse kendine güveni olmayan , öğrenmeyi ve araştırmayı amaç edinmeyen kimsedir . Kişinin kendini iyi tanımaması ve  başarabileceğine olan inancının olmaması kişiyi korkutur ve öğrenme isteğini engeller . Oysa öğrenen ve yeni bilgiler üreten kişi hayata karşı daha sağlam ve daha dik duruş sergiler .

Bilgisiz insanlar vardır . Çok şey bildiğini zannedip boş konuşur ve boş işler yaparlar . Böyle insanlar bilim ve ilimi merak etmezler , sorsanız kendisini alim ilan ederler .  Aslında korkarlar yeni şeyler öğrenmekten .  Kişi hiçbir şeyden korkmamalı ve her şeyin üstüne üstüne  giderek merak ettiği konuları öğrenmek için çaba göstermelidir .  Bilmediği için,  sonucunun ne olacağını bilmediği için başarısız insanlar korku ile hayatını geçirirler .  Çok basit bir örnek verelim ; Yarın matematikten sınavın var ama hiç çalışmadın ve sınav saati gelip çattığında seni bir korku sarar ve ellerin titremeye ve karnın ağrımaya başlar . Neden mi? Çünkü çalışmadın , sorulan soruları görmek istemiyorsun ve başaramayacağın için de korkuyorsun . Çünkü önceden ön yargılı davranıp korkup çalışmadığın için şimdi de aynı şeyleri yapıyorsun . Oysa  oturup günler öncesinden bu derse çalışsaydın , bilmediklerini öğretmene sorsaydın , alın teri dökseydin sınav zamanı da hiçbir korkun almaz sadece başaracağına olan inancın sayesinde hafif heyecanın olabilirdi .


Hayatta  hep araştırmaya ve öğrenmeye yönelmeli ve bilimsel araştırmalar yapmaktan kaçınmamalıyız . Çünkü bilginin en büyük ve en köklü düşmanıdır korku . Korku ön yargıdır , yapamayacağım inancını içinize yerleştiren kötü bir alışkanlıktan başka bir şey değildir . Bunun için korkmayın ve her şeyi başarabilirim düşüncesi ile hareket edin ki korkularınızın yersiz olduğunu anlayabilesiniz .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Korkunun Kaynağı Bilgisizliktir Sözü İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top