İnsan Ne Söylediğini Bilmeli Fakat Her Bildiğini Söylememelidir Sözü İle İlgili Kompozisyon

İnsan Ne  Söylediğini Bilmeli Fakat Her Bildiğini Söylememelidir Sözü İle İlgili  Kompozisyon

Hayatta birçok şeyi bilebilirsiniz . İnsanlar size sırrını verebilir , duygu ve düşüncelerini söyleyebilir , dertlerini ve sevinçlerini iletebilir . Bunlar doğaldır . Ama size söylenen her şeyi başka yerlerde söylememelisiniz . Çünkü o insanlar size güvenerek anlatmıştır her şeyini . Yeri ve zamanı gelince de  söylememiz gereken şeyleri de  seçerek ve güzel bir dille ifade ederek söylemeliyiz .

İnsan her bildiğini söylerse , boş konuşursa toplum tarafından çok sevilip sayılmaz . Çünkü çok konuşanda çok da yalan olur . Bazen bildiğimiz şeyler doğru olabilir fakat her doğru da her yerde söylenmez .  Söylenebilecek şeylerde  dikkatli bir şekilde , kelimeler özenle seçilerek söylenmelidir . İnsan konuşma şekline adabına dikkat etmelidir .  Atalarımız ne demiş : '' İki dinle bir söyle''.  Dinlemek insana zarar getirmez . Dinlediği her şeyi anlatmak zarar getirebilir . Düşüncelerimizi karşı tarafa ifade ederken haddimizi aşmadan ve güzel bir şekilde ifade etmeliyiz .


Buradan da çıkarılacak olan temel düşünce şudur :  İnsan nerede ne şekilde konuşacağını iyi bilmelidir . Her bildiğini orada  burada konuşmamalıdır . Daha çok dinleyip anlayıp daha az ve öz konuşmalıdır .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "İnsan Ne Söylediğini Bilmeli Fakat Her Bildiğini Söylememelidir Sözü İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top