Dil ve Kültür Arasındaki İlişki Konulu Kompozisyon Örneği

Dil Ve Kültür Arasındaki İlişki Konulu Kompozisyon

Dil  insanlar arasındaki iletişimi sağlayan , duygu ve düşünceleri ifade eden unsurdur . Kültür ise bir toplumun maddi ve manevi değerlerinin toplumudur . Dil ve kültür bir birileri ile yakın bir ilişki içerisindedirler . Kültürün temel unsuru dildir . Bir milletin  insanları arasındaki etki ve iletişim dil ile kurulur . Halkın arasındaki ortak duygu ve düşünceler , gelenek ve görenekler dil sayesinde yarınlara aktarılır .

Dil  insanları birbirine bağladığı için bir kültür taşıyıcısı ve bir kültür aktarıcısıdır . Dil kültürü , kültür de dili  desteklemektedir .  Bir milletin tarihi , coğrafyası , gelenek ve görenekleri , örf ve adetleri , ilim ve bilimi ve ortak değerleri dilin içindedir . Dil milleti  bünyesinde toplayarak  birleştirmektedir . Milletler duygu ve düşüncelerini yazıya aktardıkları zaman  daha  güçlü bir birliktelik oluşur . Dil bir milletin kültürünü gelecek kuşaklara aktaracak olan temel yapı taşıdır . Dil sayesinde milletlerin geçmişleri , tarihleri , gelenek ve görenekleri hakkında bilgi edinebilir . Örneğin Göktürk Kitabeleri sayesinde Göktürk Devletinin yaşayış tarzı , tarihi , gelenek görenekleri , sanatı , müziği , edebiyatı .. vs hakkında bilgiye sahip oluruz . Bundan dolayı kültür ve dil birbirleri ile bütünlük gösterir .

 Yazarlar , şairler , tarihçiler , sanatkarlar duygu ve düşüncelerini dil ile ifade ederler . Türk milletinin gelenek ve görenekleri , örf ve adetleri de yine atasözlerinde , özdeyişli sözlerde ve deyimlerde hayat bulmuştur . Bir Yunus Emre şiirlerinde,  istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy şiirlerinde  duygu ve düşüncelerini dile getirmiş ve kültür denilen yapı da bunu desteklemiştir .

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Dil ve Kültür Arasındaki İlişki Konulu Kompozisyon Örneği"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top