Cefayı Çekmeyen Sefanın Kıymetini Bilmez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Cefayı Çekmeyen Sefanın Kıymetini Bilmez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İnsan zahmet etmediği ,  alın teri dökmediği bir varlığa sahip  olunca bu varlığın kıymetini bilmez . Çünkü hazır bulmuştur ve onun üstüne oturur .  Sahip olduğu malların kıymetini bilmez bol keseden harcama yapar , tutumlu olmayı bilmez .

Hayatını zor koşullarda geçirip yoksulluğu görmüş kimseler sahip oldukları malın değerini bilir ve tadını çıkara çıkara yaşar hayatı . Kimi insanlara ise babadan ya da deden mal kalmıştır . O insanlar hiç yokluk görmemiş ve her imkanı da vardır .  Alın teri dökmemiş , dikenli yollardan geçmemiş kişi hayatın tadını çıkaramaz .  Maddi zorluklar yaşayan , toprağı tırnağı ile kazıyıp bir varlık sahibi olan insanlar ise yaşamaktan hem zevk alırlar hem de kazandığı paraları tutumlu bir şekilde harcamasını bilirler . Örneğin ; eskiden her şey günümüzdeki gibi bol değildi ve pahalı idi . Şimdi ise her şey bollaştı ve ucuzladı ama tadı kalmadı . Eski insanlar zorluk çektiği için ve  bu bolluğun içinde yine de çok harcama yapmazlar ve dikkat ederler . Çünkü eskiden o yiyecekleri almak bir lükstü . Şimdikiler ise her şey , alıp yiyorlar , yokluk görmedikleri için , her şey bol olduğu için kıymetini bilmiyor ve yiyecekler hep çöpe gidiyor .


İnsan  ailesinden bir varlık kalsa bile çalışmayı ihmal etmemeli ve alın teri dökmeye devam etmelidir . Çünkü emek etmediğin bir şeyi yemek seni tatmin  etmez . Hayattan zevk almak ve her şeyin değerini bilerek yaşamak için hazıra konulmamalı , kendi çalıştığının kazancının tadı çıkarılmalı ve hayata devam edilmelidir .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Cefayı Çekmeyen Sefanın Kıymetini Bilmez Atasözü İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top