Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon

Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon

Osmanlı Devleti artık eskisi gücünü kaybetmiş ve canı kalmamıştı . Zaten hasta adam diye nitelendirilmişti .  İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazını da ele geçirip Osmanlıyı saf dışı bırakmak istiyordu ve savaşın kısa sürede  bitirmeyi istiyorlardı . Osmanlı Devleti'ne büyük bir darbe vurulmak isteniyordu ve bunun gibi bir sürü sebepleri vardı .  Ama sonuç istediği gibi olmamış Kahraman Yüce Türk Milletinin kadın , erkek , çoluk çocuk demeden bütün varını bu savaş için feda etmiş , nice yiğitlerin kanı akmış , o zamanlar denildiğine göre Çanakkale Boğazı kan gölü olmuştu .

Sonuç İtilaf Devletlerin istediği gibi olmamış İtilaf Devletleri Rusya'dan yardım alamayınca büyük hezimete uğramıştır . Çünkü Çarlık Rusya'sında Bolşevik ihtilali çıkmış kendi iç sorunları baş göstermişti . Bu savaşta nice canlar şehit olmuştur .  Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal'in dehası ve başarılı yönetimi ile Çanakkale'de büyük bir zafer yaşanmış nice kahramanlık destanları bu savaşta ortaya çıkmıştı . Seyit Onbaşılar , Niğdeli Aliler daha niceleri bu savaşta kahramanlık destanı yazmıştır . Hatta bir rivayete göre evliyanın biri her gün rüyasında Sevgili Peygamber Efendimizi görür ve mutlu olurmuş . Bir gün görememiş  rüyasında Efendimizi ve çok üzülmüş . Acaba bir hata mı yaptım da Bugün Efendimizi göremedim rüyamda demiş .  Ertesi gün tekrar uykuya yattığında Efendimiz evliyanın rüyasına girmiş ve evliyanın bir kusuru olmadığını söyleyerek şunu söylemiştir o yüce insan :  Ben o gece rüyana girmedim , çünkü ben o gece  Çanakkale'deydim demiş .  Yani o gece gökten meleklerin indiğine dair rivayetlerde vardır . Yüce Türk askerinin düşmanına bile yardım ettiği nice kahramanlık destanları vardır bu büyük zaferde .


 Çanakkale Zaferi sömürge altında olan esir milletlere örnek olmuş bir zaferdir .  Çanakkale Savaşı Birinci dünya savaşının iki yıl uzamasına neden olmuştur .  Bu zafer Milli mücadele ruhunun doğmasına neden olmuş büyük bir  zaferdir .  Binlerce insan hayatını kaybetmiştir .  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal bu zafer ile daha da ünlü olmuş ve  Kurtuluş savaşının lideri olmuştur .  Allah devletimizi ve milletimizi bir daha zor durumlara sokmasın ve hep zaferler ihsan eylesin bu Yüce şerefli Türk Milleti'ne .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top