Atatürk'te Hürriyet Ve Milliyetçilik Fikirlerinin Oluşmasında Nelerin Etkisi Olmuştur Konulu Yazı

Atatürk'te  Hürriyet Ve Milliyetçilik  Fikirlerinin Oluşmasında Nelerin Etkisi Olmuştur Konulu Yazı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk  , Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında yetişen genç bir askerdir . İlk görevini de Şam' da yapmıştır . O dönemde Osmanlı Devleti zor zamanlar yaşıyordu 600 yıl ayakta kalan Osmanlı Devleti artık hasta bir adamdı ve yıkılmaya doğru gidiyordu .  Dış güçlere olan borçlar artmış , yabancı devletler iç işlerimize karışmaya başlamış ve daha bir sürü şey ...  

İstanbul Hükümeti eskisi gibi görevini yerine getiremiyor ve İtilaf Devletlerinin güdümü doğrultusunda hareket etmeye başlamıştı . Halkın elinden silahların toplanması için Mustafa Kemal görevlendirilmişti . Bu istek İtilaf Devletlerinin İstanbul Hükümetinden isteğiydi ve daha bir sürü istekleri vardı . Yabancı güçler işgallere başlamıştı ve bir çok bahaneler üretiyordu ve buna bir son verilmesi gerekiyordu . Bu zor durumlarda Mustafa Kemal bir sürü rapor  düzenlemiş , Havza Genelgesi , Amasya , Erzurum ve Sivas Kongresi gibi kongreler düzenleyerek halkta milli bilinci uyandırmış ve hürriyetin önemini halka benimsetmişti . Yüce Türk Milleti de her  şeyden vazgeçer ama özgürlüğünden asla vazgeçmezdi , bundan dolayı direniş hareketleri  başladı ve birçok yararlı cemiyet  kuruldu .  Mustafa Kemal Atatürk halkına önderlik etmiş ve halkı ile birçok savaşa girmiş ve birçok antlaşma imzalamıştı . Milletçe el ele verilerek Kurtuluş Savaşı başarı ile sonuçlanmıştır . Bu karanlık ortamlarda Mustafa Kemal'de hürriyet ve milliyetçilik fikri oluşmuş ve bunlardan asla taviz vermemiştir . 

Atatürk'ün milliyetçiliği asla ırkçı değil , birleştiricidir . Ona göre kendini Türk hisseden herkes  Türk'tür .  Milliyetçiliğin önemi ile ilgili şöyle demiştir . '' Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olur'' , diyerek milliyetçilik düşüncesini ifade etmiştir .  Hürriyet ile ilgili de '' Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir .'' Hürriyet ve milliyet Türk Toplumunun ve Mustafa Kemal Atatürk'ün vazgeçilmez unsurlarıdır .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Atatürk'te Hürriyet Ve Milliyetçilik Fikirlerinin Oluşmasında Nelerin Etkisi Olmuştur Konulu Yazı"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top