Mevlana'nın "Ne Olursan Ol Gel !" Sözü İle İlgili Deneme

Özet : Mevlana'nın ne olursan ol gel sözü ile ilgili deneme, Mevlana'nın ne olursan ol gel sözü ile ilgili kompozisyon örneği

    Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “ne olursan ol gel “ diye başlayan sözü insanara karşı sevginin , saygının ve hoşgörünün bir yansımasıdır ve bu duygularu-ın hepsini de kapsamaktadır . Bu söz tam manasıyla koşulsuz bir kabulün ifadesidir .

    Mevlana’nın ne olursan ol gel sözünü doğru anlamak gerekir . Mevlana bu sözü söylerken insanları iyi – kötü , ahlaklı – ahlaksız ya da dinli – dinsiz gibi bir ayrıma tabi tutmuyor . Ancak bu demek değildir ki herkes olduğu gibi kalsın . Tam tersine Mevlana insanları ne olursa olsun kabul ediyor çünkü adeta bir okul gibi onları değiştirebileceği inancına sahip . Mevlana böyle düşünerek günümüzdeki bazı sözde kendini dindar zanneden insanlara büyük bir ders variyor . Günümüzde öyle insanlar var ki dindar olduklarını iddia etmelerine rağmen insanları kusurlarından dolayı ağır biçimde eleştirmekte ve dışlamaktalar . Bu tip davranışları ile de farkında olmadan islami kesime karşı ön yargı oluşturmaktalar .

     Mevlana insanlara umutsuzluğu değil umudu aşılamakta . İnsanları kaybettim düşüncesinden kazanabilirim fikrine çekmekte ; dışlanmaktan , yalnızlığa itilmekten kurtarıp birliğe ve bir olana davet etmektedir . 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Mevlana'nın "Ne Olursan Ol Gel !" Sözü İle İlgili Deneme"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top