Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon

Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon 

  Dil bir milletin ortak olarak kullandığı duygu ve düşüncelerini aktardığı araçtır . Kültür ise bir millete ait maddi ve manevi unsurların tamamına verilen addır . Örneğin mimari yapılar , yemekler , giyim kuşam , yazılı ve sözlü eserler kültürel ürünlere örnektir . Kültür bir milletin kendine has ürünleri olduğu için bu unsurların gelecek kuşaklara değişikliğe uğramadan ve bozulmadan aktarılması son derece önemlidir .

     Dil kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan , kültürün en önemli taşıyıcısı ve aynasıdır . Yazılı ve sözlü kültür unsurları gelecek nesillere yalnızca dil sayesinde aktarılabilmektedir . Atasözleri , deyimler , maniler , halk hikayeleri dil sayesinde gelecek nesillere aktarılmış ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür . Şunu unutmamak gerekir ki dil bir milletin düşünce yapısının ifade edilmesini sağlar . Dil bozulduğunda düşünce bozulur , düşünce bozulunca da yaşam tarzı bozulur .


    Dil ve kültür birbirinin tamamlayıcısıdır ve ayrılmaz birer parçasıdır . Diline sahip çıkan , dış etkenlerden koruyan bir millet milli benliğini yani kültürünü muhafaza etmiş olur . Tarihe baktığımızda kendi dilini unutan milletlerin zamanla tarih sahnesinden silindiğini görmekteyiz . Bunun en güzel kanıtı Sümerler ve Hititler gibi milletlerdir . Bugün bu milletler dünya üzerinde yaşıyor mu ?
Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon Reviewed by Hakkında Bilgi on 21:03:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.