Dil Kılıçtan Keskindir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Özet : "Dil kılıçtan keskindir " atasözü ile ilgili kompozisyon örneği

      Ağzımızdan çıkan laflar yeri gelir kaba , kırıcı olur ; yeri gelir gönül alıcı olur . " Dil kılıçtan keskindir " atasözü de bizlere sözlerimizle insanlara verdiğimiz zararın bir kılıcın açtığı yaradan daha ağır olabileceğini anlatmaktadır . Unutmamak gerekir bir bıçağın ya da başka bir kesici aletin açtığı yara zamanla kapanıp gider ama sözleri ile kalbimizi kıranların açtığı seneler geçse bile unutulmaz . Bu yüzden bir söz söylerken karşımızdaki insanların ne düşüneceğini , üzülüp üzülmeyeceğini iyi hesap etmek gerekir .

     "Dil kılıçtan keskindir " atasözünün sözlerimizle açtığımız manevi yaralar kılıç yarasından daha ağır olur anlamı yanında bir de şu anlamı vardır : Bazen kavga ile kaba kuvvet ile çözülemeyen sorunlar , etkili bir konuşma ile bir anda bitirilebilir . Tarihte bunun birçok örneği vardır . Savaş meydanlarında yıllarca süren mücadeleler , bir kişinin ağzından çıkan iki çift lafla bir anda bitmiştir .


     Dil yani söz her zaman en büyük silah olmuştur . Olumsuz manada da olumlu manada da . Biz her zaman dilimizi yani ağzımızdan çıkan sözleri yıkmak için değil de yapmak için kullanalım , kırmak için değil de gönül almak için kullanalım .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Dil Kılıçtan Keskindir Atasözü İle İlgili Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top