Adil olan her şey eşit midir konusu ile ilgili bir kompozisyon

Özet : Adil olan her şey eşit midir konusu ile ilgili bir kompozisyon


      Adil olan her şey eşit midir ? Bu soruya şöyle cevap verilebilir : Adil olan her şey eşit olmadığı gibi eşit olan her şey ise adil değildir .

     Eşitlik herkese aynı ölçüde vermek ya da herkesten aynı ölçüde almaktır . Ama bu adaletli bir durum olmaz . Çünkü herkesin kazancı aynı değildir . Mesela aylık geliri 1.000 lira olanla 100.000 olandan aynı miktarda vergi alınsa bu eşitlik olur ama adalet olmaz . Çünkü 1.000 lira 100.000 lira arasında büyük fark vardır . Eşit olabilir ama adil değildir . Adalet ise herkesin kazancı oranında vergi alınmasıdır . Yani yüz bin lira kazanandan kazancı oranında daha fazla vergi alınırsa adalet sağlanmış olur .


     Eşitlik herkes için geçerli olan konularda sağlanmalıdır . Mesela haklar eşit olmalıdır . Ama adalet zayıf olanın güçlü olan karşısında ezilmemesi için dengenin sağlanması demektir .

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Adil olan her şey eşit midir konusu ile ilgili bir kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top