"Demokrasi ve Cumhuriyette Yaşanan Güzellikler" Kompozisyon

Özet : "Demokrasi ve Cumhuriyette Yaşanan Güzellikler" İle İlgili Kompozisyon Örneği

     Cumhuriyet halk idaresidir ve cumhuriyette halk kendisini yönetebileceğine inandığı insanları seçimle iş başına getirir . Eğer yöneticiler halkın ihtiyaçlarına yeteri kadar cevap veremezse bir daha ki seçimlerde halk tarafından oy alamazlar ve iktidarı kaybederler .

     Demokrasi cumhuriyet rejiminin vazgeçilmez bir anlayışıdır . Demokrasilerde halk kanunlar önünde eşittir . Demokrasi ve cumhuriyet sayesinde zengin ya da güçlü olanlar haklı olmaz, haklı olanlar güçlü olur . İnsanlar eşit olduğu için kimse kendisini ayrıcalıklı bir konumda göremez . Cumhuriyet ve demokrasi sayesinde insanlar fakir ya da zengin ailelerden gelmiş olsalar bile bilgileri ve çalışmaları sayesinde her makama ulaşabilirler . Mesela ülkemizde cumhuriyet ve demokrasi sayesinde bir köy çocuğu olarak çobanlık yapmış olan Süleyman Demirel cumhurbaşkanlığına kadar yükselmiş . Eğer tek kişinin idaresine dayanan bir yönetim şekli olsaydı böyle bir başarının gerçekleşmesi mümkün değildi .


     Cumhuriyet ve demokrasi insanların özgür olmasını , eşit olmasını ön gören bir yönetim şeklidir . Bu sayede hiç kimse başka insanlar üzerinde zorbalık yapamaz , kimse hakkı olmayan şeyleri kaba kuvvet ile ele geçiremez . Bu sebeple cumhuriyetin kıymetini bilmeli ve ona sahip çıkmalıyız .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk ""Demokrasi ve Cumhuriyette Yaşanan Güzellikler" Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top