Dağ Ne Kadar Yüce Olsa da Yol Üstünden Geçer

Özet : " Dağ Ne Kadar Yüce Olsa da Yol Üstünden Geçer " atasözü ile ilgili kompozisyon örneği 

     Dağ ne kadar yüce olsa da yol üstünden geçer atasözünü iki şekilde anlamak mümkündür. Bu atasözünden çıkarılabilecek manalardan birincisi, aşılması zor zannedilen meselelerin iyi düşünüldüğü taktirde mutlaka bir çözümünün bulunacağıdır. Diğer manası ise her güçlünün de üstünde daha güçlünün, her yöneticinin de üstünde bir yönetenin bulunduğudur.
     Iş yaşamında ya da sosyal hayatımızda zaman zaman büyük sıkıntılarla ve güçlüklerle karşılaştığımız olmuştur. Durum bazen o kadar vahim gözükür ki umutsuzluğumuz iyice artar. Böylesi zamanlarda azimle çabaladığımız taktirde zorlukların üstesinden gelebilecegimizi mutlaka aklımıza getirmeliyiz.
Mağlubiyeti kabullenerek kederlere bürünmek yerine, içinde bulunulan bu olumsuz durumdan kurtulmanın yollarını aramak gerekir. Bazı insanlar çözüm odaklı olurken bazıları da aşırı karamsarlıktan ileri gelen umutsuzluk duygusu ile girişimde bulunmaktan kaçınır. Bu atasözümüz kaçmak yerine savaşmayı, yenilgiyi kabul etmek yerine kazanmanın önündeki engellerden kurtulmanın yollarını aramayı bize öğütler.
     Unutmamak gerekir yaşam zorlukları da içinde barındırır. insanlara düşen olumsuzluklar karşısında çözüm yolları aramaktır. Yani her zorluğun üstesinden gelmenin mutlaka bir yolu vardır. Önemli olan bu yolu bulmak için azim ve gayret ile çabalamaktır. 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Dağ Ne Kadar Yüce Olsa da Yol Üstünden Geçer"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top