"Ayağını Yorganına Göre Uzat" Kompozisyon Örneği

Özet : "Ayağını yorganına göre uzat" atasözü ile ilgili kompozisyon örneği

              İnsanlar yaşamları boyunca bir takım maddi ve manevi kazançlar sağlarken bazen de kayıplar yaşayabilir . Özellikle ekonomik olarak birçoğumuzun gelir gider dengesini sağlayamadığımız dönemler olmuştur . Bu dengeyi koruyamadığımız zamanlarda arkadaşlarımızdan ve akrabalarımızdan  “ayağını yorganına göre uzat biraz” sözünü işittiğimiz olmuştur. Bu sözü çok duyarız ama hiç düşündük mü bu söz ne anlama gelir acaba ? 
             “Ayağını yorganına göre uzat sözünü çoğunlukla maddi olarak sıkıntıya düşenler için duyarız . Yani bir kişi beş liralık geliri olmasına rağmen on liralık harcama yapıyorsa bu sözün muhatabı olmaktan kaçamaz . Eğer bu sözü işitmek istemiyorsak gelirimiz oranında harcama yapmaya özen göstermeliyiz . Hepimiz az ya da çok bir miktar para kazanırız . Mühim olan kazandığımız parayı kontrollü olarak harcayabilmektir . Yani para kazanmak kolay onu doğru harcayabilmek zordur . Bu atasözü çoğu zaman dengesiz harcama yapan insanlar için kullanılır demiştik . Bu anlamının yanı sıra bu atasözünü kendisi için uygun olanı seçemeyen kişiler için de kullandığımız olur . Türk filmlerinde çokça karşımıza çıkan bir klişe vardır . Zengin aileden gelen bir kız fakir bir ailenin oğluna aşık olur . Erkek de kıza aşık olur ve kim ne derse desin aşkından vazgeçmez . Büyük zorluklarla karşı karşıya kalırlar , aşılmaz engeller önlerine çıkar ve en sonunda da ayağını yorganına göre uzatmaları gerektiği ve davulun bile dengi dengine çaldığı gibi sözler duyarlar . Çoğu zaman maddi dengeyi kaçıranlar için kullanılsa da bu manada da kullanıldığı olmaktadır .
           Hayatta mutlu ve huzurlu olmanın yolu günübirlik yaşamak yerine geleceğe dönük planlamalar da yaparak kendimizi buna göre ayarlamaktır . Bunu sağlamak için de kazancımızla orantılı harcamalar yapmamız gerekir . Bu sebeple planlamınızı en güzel şekilde yapın " ayağınızı yorganına göre uzatmayı " unutmayın . 

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk ""Ayağını Yorganına Göre Uzat" Kompozisyon Örneği"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top