Temizlik Konulu Deneme Örneği

Özet : temizlik konulu deneme örneği, temizlik konulu kompozisyon örneği
    İnsanoğlunun vazgeçilmez yaşamsal önemi olan faaliyetlerinden birisidir temizlik . Yaşanılan mekanların temizliği, vücudumuzun temizliği sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz açısından son derece önemlidir . 
     Tüm kutsal dinler ve inanç sistemleri temizliğin üzerinde mutlaka ayrıca durmaktadır . Mesela İslam dini için ibadetlerin yapılabilme şartı temiz olmaktır . Her gün beş vakit namaz kılınabilesi için önce vücudumuzun sonra elbiselerimizin ve en sonunda da namaz kılacağımız mekanın mutlaka temiz olması gerekmektedir . Bizim kültürümüzün ve inancımızın temizliğe verdiği önemi en güzel özetleyen hadis " Temizlik imandandır" olsa gerek . Peygamberimizin bu hadisi imanlı olmakla temiz olmayı özdeşleştirmesi açısından son derece önemlidir . 
     Milletimizin örf ve adetlerinde de temizlik hususu son derece önemli bir yer tutmaktadır . Atalarımızın temizlik konusunda ne kadar hassas olduğunu " Aslan yattığı yerden belli olur " sözünden rahatlıkla anlayabiliriz . Bu söz ile atalarımız bir insanın karakterinin temiz olup olmamakla yakından ilgili olduğunu dile getirmiştir . Türk milletinin tarih sahnesindeki en önemli devletlerinden olan Osmanlı Devleti'nin temizlik konusuna verdiği önemi bizzat yabancı kaynaklar ve seyyahların anılarından okuyabilirsiniz . Yabancı seyyahlar Osmanlının temizliğe verdiği önemi anlatırken ellerinde kül torbaları ile dolaşan ve her türlü pisliğe anında müdahale eden görevlilerden hayretle bahsederler . 
      Temiz bir toplumun temelini her açıdan tertemiz insanlar meydana getirir . Bu konuda hepimize düşen görev evvela kendimizden başlayarak en yakınlarımıza ve daha sonra ulaşabildiğimiz herkese temizlik bilincini kazandırmak için çabalamaktır . 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Temizlik Konulu Deneme Örneği"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top