"Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar" Atasözü Kompozisyon Örneği

Özet : "Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar" Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

    " Minareyi çalan kılıfını hazırlar " atasözü, hileye hurdaya bulaşmış insanların, çalıp çırpanların yaptıklarını insanlardan gizlemek için her türlü imkanı kullanabileceğini anlatmaktadır . 
      Toplum içerisinde birlikte yaşamak zorunda olduğumuz öyle insanlar vardır ki kendi menfaatleri uğruna başkalarının haklarını çalmaktan, kendilerine ait olmayan şeyleri üzerine almaktan hiç çekinmezler . Bu yaptıklarını da mantığa uydurmak için ellerinden gelen gayreti gösterirler . 
       Bu tip insanlar zaman zaman da halkın kendilerine olan güveni ve teveccühünü kullanarak yaptığı hileleri örtbas edici sözlerle insanları kendine inandırır . Mesela devlet işinde çalışan birini düşünelim . Tüm millete ait olan devlet malını kendi zimmetine geçirir ve bunu da resmi evrakta sahtecilik yaparak kanunlara uydurmaya çalışırsa işte tam manasıyla minareyi çalıp kılıfını da uydurmuş olur . 
      İnsanların bu tür davranışlarda bulunmasının sebepleri ahlaki davranışlardan nasibini almamış olmasıdır ya da bu davranışları bilmesine rağmen umursamamasıdır . Böylesi insanlara karşı toplum olarak uyanık olmalı ve yaptıkları haksızlıklarakarşı göz yummamalıyız . Şunu iyi bilmek gerekir ki bizler maddi ya da manevi tüm değerlerimize sahip çıktığımız sürece kimse onları bizden çalmaya ve kılıf uydurmaya cesaret edemeyecektir .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk ""Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar" Atasözü Kompozisyon Örneği"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top