Akıllı Söylemeden Düşünür , Akılsız Düşünmeden Söyler

Özet : Akıllı söylemeden düşünür akılsız düşünmeden söyler atasözü ile ilgili kompozisyon örneği


      " Akıllı söylemeden düşünür , akılsız düşünmeden söyler " sözü insanların konuşurken dikkat etmeleri gereken en önemli şeyin düşünmek olduğunu ifade etmektedir .

     Konuşmak adeta okun yaydan çıkması gibidir . Kelimeler bir kere ağzımızdan çıktı mı artık onları geri almanın imkanı yoktur . Artık söylediklerimizin doğru muydu yanlış mıydı diye düşünmenin bir anlamı kalmamıştır . Bu yüzden bir söz söylemeden önce o sözü iyice düşünmek gerekir . Akıllı insan bir konuda konuşacağı zaman önce sözlerini kafasında bir düzene koyar , birilerini incitip incitmeyeceğini düşünür ve daha sonra konuşur . Akılsız insan ise aklına her geleni ortam uygun mu , söylenecek zaman mı diye düşünmeden birden bire konuşuverir . Bu tür insanlara " patavatsız " da denir . Düşünmeden konuşan akılsız insanlar dilleri ile çevrelerindeki insanlara büyük zararlar verirler . En büyük zararı da kuşkusuz kendilerine verirler . Çünkü insanlar bu tip insanlar çevre tarafından dışlanmaya başlanır .

     Sözler çok önemlidir . Ağzımızdan çıkan her söz bizi bağlayan bir nitelik taşır . Sözlerimiz bizim kişiliğimizin yansımasıdır . Bu sebeple bizi biz yapan sözlerin özenli seçilmesi gerekir . Akıllı insanlara yakışan sözlerini enine boyuna düşündükten sonra konuşmaktır .


UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Akıllı Söylemeden Düşünür , Akılsız Düşünmeden Söyler"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top