Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkmasının Sonuçları

Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkmasının Sonuçları

Mustafa Kemal 18 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmıştır. Pontusçu Rumlar Samsun ve çevresine baskınlar  yapıyor ve  o bölgede yaşayan Türk Halkını katlediyordu. Fakat İngilizler ise tam aksine  Türklerin Rum halkını katlettiği yönünde  propagandalar yapıyordu.

 İngilizler Osmanlı’dan Karadeniz Bölgesi’ndeki  güvenliğin sağlanmasını ve Türklerden toplanan silahların depoya bırakılmasını, Türklerin oluşturduğu direniş cemiyetlerinin  ortadan kaldırılmasını ve Mondros Ateşkes Antlaşmasının ordu ile ilgili olan maddelerinin uygulanmasını istemiştir. Bunun üzerine Osmanlı yönetimi  de Mustafa Kemal’i 9.ordu  bölgesindeki  bütün mülki ve askeri  yetkililere emir verebilme yetkisi veren ordu müfettişliği  görevi ile Samsun’a göndermiştir.

      Bunun üzerine Samsun’a giden Mustafa Kemal Samsun Raporu’nu hazırlamıştır.Bu raporda şu bilgiler yer almaktadır:

·         İngilizler Samsun’u  haksız yere işgal etmektedirler,

·         Bölgedeki olaylar Rumlar tarafından çıkarılmaktadır,


·         İzmir’in işgalinin  kabul edilemeyeceği bilgileri yer almıştır.

     Samsun raporu ile  Mustafa Kemal  ilk  kez İstanbul Hükümeti’ne karşı gelmiştir.
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkmasının Sonuçları"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top