Yönetici İşi Doğru Yapar, Lider Doğru İşi Yapar

         " Yönetici işi doğru yapar , lider doğru işi yapar " sözü liderlik ve yöneticiliğin birbirine karıştırılan kavramlar olmasına aslında birbirinden oldukça farklı olduklarını ortaya koymaktadır .

        Şunu unutmamak gerekir ki her lider bir yöneticidir ama her yönetici bir lider olamaz . Çünkü lider olmak için yalnızca yönetme becerisi yetmez . Liderlik elindeki yetkiden güç alan insanların bir vasfı değildir . Yöneticilik adeta bir atma sonucu çalışanların tercihi olmadan belirlenen kişidir , ama liderlik böyle değildir . Lider tepeden inme bir biçimde çalışanların başına geçmez . Zaman içerisinde aldığı kararlarla , yüklendiği sorumlulukla doğal bir seyir içerisinde herkesin takdirini kazanarak önder olur . Yöneticiler kendilerine verilen plan program dahilinde bir işin doğru yapılmasını sağlarken lider vasıflı insanlar şartların hangi işin yapılmasını gerektirdiğini sezinler ve o işe yönelir .


     Liderlik zaman zaman risk almayı gerektirir . Herkesin acaba dediği anlarda tereddüt etmeden karar verebilmektir liderlik . Liderler en zor zamanlarda bile beraberindeki insanlara umut ve cesaret aşılamayı başarabilirler . İnsanlar ne yapacaklarını bilemeden şaşkınlık yaşarlarken liderler onlara bir yol gösterir ve adeta deniz feneri olur .


Yönetici İşi Doğru Yapar, Lider Doğru İşi Yapar Yönetici İşi Doğru Yapar, Lider Doğru İşi Yapar Reviewed by Hakkında Bilgi on 01:12:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.