Vatan Gayretli İnsanların Omuzları Üzerinde Yükselir

     " Sahipsiz vatanın batması haktır / Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır " dizeleri ile Mehmet Akif vatan sevgisinin tarifini en özlü ve en güzel bir biçimde yapıyor .

     Vatan sevgisi boş konuşmakla , başka devletlere , milletlere atıp tutmakla olabilecek bir iş değildir . Gerçek vatanseverler konuşmaktan ziyade icraat yapmayı bilirler . Yani Atatürk ' ün de dediği gibi vatanını en çok seven işini en iyi yapandır . Vatanını yükseltmek isteyenlerin yapması gereken en faydalı iş hangi işi yapıyorlarsa o alanda araştırmak, öğrenmek ve daha güçlü olmaktır . Çünkü bir devletin gücü milleti oluşturan insanların gücü ile oluşur .

     " Vatan gayretli insanların omuzlarında yükselir " diye bir söz var . Bu söze katılmamak mümkün değil . Çalışan , üreten insanlar ülkelerinin geleceğini kurarlar . Mesela bir öğrenci gayreti ile çalışması ile kendini yetiştirir ve önemli bir işin başına gelirse vatanını ileri taşıyacak işler yapan . Tarihi inceleyecek olursak bir milleti güçlü yapanlar bilim alanında, ekonomi alanında alışanlardır . Osmanlı Devleti ' nin en güçlü olduğu dönemlere dikkat edersek bilimin en önemli olduğu zamanlardır . Yani çalışanların , ülkeleri için üretenlerin en çok olduğu dönemlerdi .


     Vatan sevgisinin göstergesi azimdir , gayrettir . Ülkesini daha güçlü, daha zengin yapmak isteyenler hep daha çok çalışmak zorundadır . Ancak ve çalışmak insanları ve devletleri geliştirebilir . Yoksa ben en üstün devletim , en üstün milletim gibi sözler kuru laftan öteye gidemez . 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Vatan Gayretli İnsanların Omuzları Üzerinde Yükselir"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top