İstiklal Marşı'nın Kabulü İle İlgili Kompozisyon Örneği

     Her ülkenin bağımsızlığının ve özgürlüğünün sembolü olan bazı simgeler vardır . Bayrak ve milli marş bunların en önde gelenleridir . Bizim milli marşımız olan İstiklal Marşı ' da yedi düvele karşı verilen bir savaşın ardından yokluklar içerisinde kazanılan bir zaaferin peşine yazılmıştır .

     Mehmet Akif Ersoy yaşayışı ile davası ile tam bir vataseverdi . Onun için vatanının milletinin ve dininin değeri maddi hiçbir kıymet ile ölçülemeyecek kadar yüceydi . Bu sebeple bu kutsal denilebilecek görevi üstlenmeyi en başta istememişti . Çünkü vatan evlatlarının kanları ile kazandıkları bu topraklar için yazılacak bir marş karşılığında para kazanmayı onuruna yakıştıramıyordu . Ancak yüzlerce marş yarışmaya katılmasına rağmen bu zaferin büyüklüğünü ve değerini anlatmaya hiçbiri kafi gelmedi . Başta Atatürk olmak üzere herkes aslında bu duyguları yüreğinde en iyi yaşayanın ve bu marşı yazabilecek olan kişinin Mehmet Akif Ersoy olduğunu bilmekteydi . Mehmet Akif ısrarlar sonucunda ödülü kabul etmemek şartı ile İstiklal Marşı ' nı yazmayı kabul etti ve yazdığı marş herkes tarafından gözyaşları ve alkışlar içerisinde dinlendi .

     Mehmet Akif Ersoy bu toprakların yetiştirmiş olduğu en vatansever ve en dindar insanlardan biriydi . Vatan evlatları cephede canları ile savaşırken o da halkın bu savaşta manevi duygularını coşturan milleti bu mücadeleye sahip çıkmaya çağıran manevi önderlerden biriydi . İstiklal Marşı ' nı yazmak gibi bir şerefe nail olan Mehmet Akif Ersoy Türklerin ebedi yurdunun tapusu olan marşımızı Türk milletine hediye etmiştir .


     Mehmet Akif böyle bir marşı yazmıştır ama her zamanki alçakgönüllü tavrından bir milim olsun sapmamıştır . O bu marşı tekrar yazabilir misiniz diye soranlara " Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin " diyecek kadar  vatan aşığı bir insandır . Karanlık günlerden aydınlığa çıkışımızın simgelerinden biri olan İstiklal Marşı'mızı her Türk kelimesi kelimesine içerisine sindirmeli ve ecdad yadigarı bu topraklar için gerektiğinde canını bile vermekten çekinmemelidir . 

DAVA ADAMI MEHMET AKİF ERSOY KONULU KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ
İstiklal Marşı'nın Kabulü İle İlgili Kompozisyon Örneği İstiklal Marşı'nın Kabulü İle İlgili Kompozisyon Örneği Reviewed by Hakkında Bilgi on 11:28:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.