Sosyolojide Araştırma Yöntemleri

SOSYOLOJİN ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ :

Tarama Araştırması: Geniş grupların araştırmasında kullanılır.  Çoğunlukla Anket ve görüşme ( mülakat ) kullanılır.

Alan çalışması: Bir olayın farklı yönleri ile  olarak derinlemesine araştırılması/incelenmesidir.  En önemli türünü ise Monografi çalışması oluşturur.

Begelere dayalı araştırma: Yazılı belgeler, sözlü kaynaklar, istatistiki belgeler ve günük yaşamın bölümü olan  her türlü belgenin kullanılarak bir konunun araştırılmsıdır.

SOSYOLOJİK  ARAŞTIMALARDA KULLANILAN VERİ TOPLAMA TEKNİKLERİ:

Anket: Bireyin belirli konularla alakalı,  duygu, düşünce, davranış, tutum ve önerilerini tespit etmek amacı ile  hazırlanmış bir soru listesi ile bireyden bilgi alınmasıdır.

Görüşme: Yüz yüze gerçekleştirilen sosyolojide ki  bilgi alma tekniği.

Monogrofi: Seçilmiş olan  tipik birimlerin, mümkün olduğunca  kararlaştırmaya ve genellemeye uygun bilgiler elde etmek amacıyla geniş bir şekilde araştırılmasıdır. Monografi; sistematik bir gözlem şeklidir.

Sosyometri: Küçük grupların iç yapılarını  belirleyecek yapay sorular oluşturup grup üyelerinin antipati ve sempatilerini tespit etmeyi amaçlayan bir araştırma tekniğidir.
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Sosyolojide Araştırma Yöntemleri"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top