Sami Paşazade Sezai

Hayatı:

Türk edebiyatının en önemli roman ve oyun yazarlarındandır. Babasıda kendisi gibi edebiyatçı olan Sami Paşadır. Arapça, Farça ve Fransızca eğitimi gördü.Memurluk yaptı. Londra elçiliğinde çalıştı. 2. Abdulhamit döneminde baskılardan dolayı Paris’ kaçı. Meşrutiyetin ilanı ile tekrar yurda döndü.1909 DA Madrit elçisi oldu.Hikayelerinde doğa güzellikleini akıcı bir dil ve uslupla okuyucuya anlatmıştır.
Sami Paşazade Seza’inin eserlerinde Romantizmden realizme geçisin örnekleini eserlerinde görmek mümkündür
Sami Paşazade Sezai İnsanın özgürlüğüne önem vermiş ve bu önemi onun başyapıtlarından olan Dilberin acılı hikayesinde anlatmıştır. Sergüzeşt romanı en önemli eseridir. Burada realizm etkisi ile geniş tasvirlere yer veriştir.
Paskal adlı tiplemesi edebiyatımızda önemli bir yer almaktadır. Paskal bir palyançodur güzel yüzünün ardındaki kalbinde eçen acıları gerçekçi bir dille işleyen yazar ikasindeki dil ve usluplada beğeni kazanmıştır.

Başlıca Eserleri:

Şir,Sergüzeşt,iclal (Mektuplar)Küçük şeyler (hikaye)
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Sami Paşazade Sezai"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top