Merhamet İle İlgili Kompozisyon

         Bir kimsenin yaşadığı olumsuzluklar karşısında üzülebilmek ve ona acıyabilmek olarak tanımlayabiliriz merhameti. Her ne kadar "bir kişinin..." diye başlamış olsak bile söze, merhamet sadece insanlara değil tüm canlılara duyulan bir histir.

        İnsanı insan yapan duyguların en başında gelenlerinden birsidir merhamet. Çünkü merhamet insanın başkalarının dertleriyle dertlenebilmesi, dertli bir insana yardımcı olabilmek için elinden geleni yapması demektir. Yani merhamet insanı bencillikten ve yalnız kendi nefsini düşünmekten alıkoyan bir duygudur. Etrafındaki tüm canlılara merhamet nazarı ile bakmayı bilen bir insan hiç kimseye kötülük yapamaz, bulunduğu ortamda kötülük yapılmasına da müsaade edemez. Merhamet duygusu yüksek insanlardan oluşan bir toplumda kötülükten eser kalmaz ve herkes birbirinden emin olur.

      Dünyanın bir gerçeği olarak her yerde varlıklı, güçlü insanlar olduğu gibi ; maddi ve manevi olarak güçsüz insanlar da vardır. Güçlü insanlar etrafındaki böylesi insanları ezmek yerine onlara merhametle yaklaşırsa toplum içerisinde saygı ve sevgi duyguları yükselir.

     Hepimize düşen insani bir görev var ki o da zengin olsun fakir olsun, güçlü olsun zayıf olsun her insan kendinden düşkün durumdakilere merhametle bakmalı ve onlara elinden gelen yardımı esirgememeli. 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Merhamet İle İlgili Kompozisyon "

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top