Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk)

Özellikleri:

  • Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk) Akımı Martin Heidegger’in varoluşçuluk felsefesinin edebiyattaki yansımasıdır.
  • Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk) Akımının edebiyattaki kurucusu Jean Paul Sartre’dır.
  • Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk) akımı Descartes’in “Düşünüyorum öyleyse varım.” fikrine  yani akla dayanır.
  • Egzistansiyalizm, bireyin varoluşuyla doğal nesnelere özgü varlık türü arasındaki karşıtlığı devamlıvurgulayan, iradesi, bilinci ve aklı olan bireylerin irade ve bilinçten yoksun nesneler evrenine  fırlatılmış olduğunu savunan bir düşünce akımıdır.
  • Egzistansiyalizm Akımına  göre: insan karşılaştığı durumlar karşısında mutlak  en iyiyi en doğruyu aklıyla seçecektir. Ancak bu kolay değil sıkıntılı bir süreçte  olacaktır. Dolayısıyla birey sorumluluk bilinciyle ha­reket eder ve kendini evrende var eder. Çünkü insan, karakterini kendi dirilterek var olur.
  • Bu akım Cumhuriyet Dönemi’nde edebiyatımıza girmiştir. Bu akımdan Edip Cansever ve Yusuf Atılgan etkilenmiştir.

Temsilcileri

Jean Paul Sartre, Albert Camus, Andre Malraux, Simone de Beauvoir
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Egzistansiyalizm (Varoluşçuluk)"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top