Edebiyatın Tanımı

Kökü, Arapça edep” (eğitim, terbiye) olan edebiyat, başlangıçta ilm-i edep olarak kullanılmıştır. Batı da ise güzel yazı anlamında olan littérature (literatür), edebiyatın karşılığı olarak kullanılmaktaydı. Bizde edebiyat sözcüğünü ilk kullanan, Tanzimat dönemi edebiyatçılarından Şinasi’dir.

Zaman içinde gerek edebiyatçılar, gerek edebiyat tarihçileri, yaşam ve sanatı algılayışlarına göre farklılıklar gösteren edebiyat tanımları yapmışlardır. Kimileri “bir dil mahsulü olan sözlü ve yazılı eserlerin hepsi”, kimileri “yalnız sanat amacı güdülerek meydana getirilen sözlü ve yazılı eserlerin hepsi”, kimileri de “söz ve yazı sanatının kurallarını öğreten bilim” diye tanımlamıştır.

Türkçe sözlükte ise edebiyat “duygu, düşünce ve hayallerin söz ve yazı halinde güzel, etkili bir şekilde anlatılması sanatı” olarak tanımlanır.

Alıntıdır.....................

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Edebiyatın Tanımı"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top