Nurullah ATAÇ

-1898’de İstanbuda  doğdu, 1957’ de ise Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

-Deneme, eleştiri ve çeviri yazarı olarak edebiyatımızda isim yapmıştır.

-Galatasaray Lisesini bitirdi. Edebiyat fakültesine devam etti, Nişantaşı Lisesinde edebiyat Öğretmenliği yaptı.

-Gazi Eğitim Enstitüsünde edebiyat öğretmenliği yaptı. Çeşitli liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı.

-Ayrıca cumhurbaşkanlığında çevirmen olarak çalıştı.

-Cumhuriyet dönemi edebiyatının en önemli eleştirmenlerindendir.

-Çevresindeki gençleri eleştiri deneme ve edebiyat alanında geliştirmeye çalıştı çevresindeki gençlere örnek oldu. Eserlerinde kesin yargılardan olabildiğince kaçınmıştır. Tüm var olan bilgileri sürekli eleştirme gereği hissetmiştir.

-Türk dilinin saflaşması için büyük çalışma yaptı. Dile giren yabancı sözcüklere karşı savaş açtı. Fransızcaya çok hâkimdir. Çeviri eserlerinde bu hâkimiyeti görmek mümkündür.

-Türk edebiyatında deneme denildiğinde en büyük temsilcisi sayılır.

-MEB ders kitaplarında denemelerini yayınlamakta hazırlana sınav sorularında diğer kurumlar genellikle yazılarından bölümleri soru kökü yapar.

-Hemen hemen her konuda deneme yazmıştır. Üslup ve dil olarak farklı bir kapı aralamış kendine has bir üslup oluşturmuştur.

Başlıca Eserleri:


Günlerin Getirdiğ, Karalama Defteri, Sözden Söze, Ararken, Diyelim, Söz arasında, ünce, Kızıl ile Kara (Çeviri), Madame Bovary (çeviri)UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Nurullah ATAÇ"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top