ŞİİR TÜRLERİ

 

Şiir türleri 5 e ayrılır;

Lirik şiir, epik şiir, pastoral şiir,didaktik şiir,satirik şiir

1)      LİRİK ŞİİR


Sevinç, hasret, aşk, ayrılık gibi temaları işleyen şiirlerdir. Lir adı verilen yunan çalgısından ismini alır. Halk edebiyatında koşma, semai divan edebiyatında ise Şarkı ve gazel bu türe girer.

2)      EPİK ŞİİR


İçerisinde destansı özellikler barındıran kahramanlık şiirleridir. Şvaş, kahramanlık, yiğitlik gibi konuları işler. Okuyucuda savaşma arzusu ve kahramanlık duygularını harekete geçirir. Halk edebiyatında koçaklama ve destanlar bu türe girer. Şavaşçı bir toplum olduğumuzdan edebiyatımızda birçok epik şiir örneği bulunmaktadır.

3)      PASTORAL ŞİİR


Çobanların yaşayışını, doğa güzelliklerini, köy hayatını konu alan şiirlere denir. Şair doğa karşısında bir hüzün, duygulanma yaşıyorsa “idil”  karşılıklı konuşma şeklinde çoban hayatı devam ediyorsa buna da “eglog” denir.

4)      DİDAKTİK ŞİİR


Öğüt vermek, bir konuda bilgilendirmek, ahlaki bir eğilime yönlendirilmek istenen şiirlerdir. Duygu yönü az, düşünce ve öğüt yanı fazla şiirlerdir.

5)      SATİRİK ŞİİR


Bir olayı veya kişiyi iğneleyici bir uslupla eleştiren şiirlere denir. Açık bir düzene veya olay ya da şahsa eleştiri söz konusudur. Halk edebiyatında “taşlama” d,van edebiyatında ise “hiciv”  bu türe örnektir.

 
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "ŞİİR TÜRLERİ"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top